Na co byste měli jako provozovatel fotovoltaické elektrárny myslet v zimě?
Když fotovoltaický systém v zimě zmizí pod sněhovou peřinou, vytváří to pro mnoho majitelů elektráren nejistotu. Bude systém nadále vyrábět elektřinu a unese váhu sněhu? Vysvětlíme vám, co byste měli vzít v úvahu při plánování vašeho systému v zasněžených oblastech a poskytneme vám představu o průměrném solárním výnosu v zimě.
Solární výnos v zimě
V zimě se dosahuje pouze 25 až 35 procent ročního výnosu fotovoltaického systému. Důvodem je nižší radiační výkon slunce v této době a vyšší průměrný podíl difuzního světla v důsledku oblačnosti. V letním slunovratu může na Zemi dopadnout až 20krát více sluneční energie než za zataženého zimního dne.
období | ČISTÁ OBLOHA | POLOJASNO | ZATAŽENO – POD MRAKEM |
léto | 600-1000 W na m² | 300-600 W na m² | 100-300 W na m² |
zima | 300-500 W na m² | 150-300 W na m² | 50-150 W na m² |
Pokud máte fotovoltaický systém bez akumulace, domácnost si tak bude muset velkou část své potřeby elektřiny v zimě brát ze sítě. Během letních měsíců však může být do sítě dodáváno velké množství přebytečné elektřiny. Dodaná kilowatthodina je vykupována za zlomek prodejní ceny. Pokud byste místo toho používali vlastní vyrobenou elektřinu, došlo by ke značné úspoře až 80% oproti ceně elektřiny, nakupované od distributora.
Proto má smysl kombinovat fotovoltaický systém se systémem akumulace elektřiny. Dnes se už většina instalací domácích fotovoltaických elektráren pořizuje s akumulací vyrobené elektřiny do baterie, na kterou také dostanete zajímavou podporu od státu ve formě dotace. I když se v zimě musí ještě hodně elektřiny odebírat ze sítě, množství elektřiny vyrobené během dne lze dočasně uchovat, aby bylo možné ji využívat navečer, kdy už slunce nesvítí. Zvyšuje se tak vlastní spotřeba a tím i úspora nákladů na elektřinu. Systém akumulace elektřiny má však největší efekt v létě, kdy se vyrábí většina přebytečné elektřiny.
Celkově není problémem snížená výroba elektřiny prostřednictvím fotovoltaiky v zimě. Ve spojení se systémem akumulace energie se v létě spotřebuje více solární energie a bilance se vyrovnává v ročním průměru.
TÍMTO ZPŮSOBEM MŮŽETE ZVÝŠIT SVÉ SOLÁRNÍ VÝNOSY V ZIMĚ
Někdy je obzvláště důležité, aby fotovoltaický systém fungoval co nejlépe v zimě. Například pro majitele rekreačního domu na horách, kteří jej v zimě pronajímají hostům. Moderní moduly při difúzním záření umí produkovat vysoké výnosy. Nebo je fotovoltaický systém záměrně dimenzován o něco větší, aby i v zimě vyráběl dostatek solární energie.
Mohu v zimě topit fotovoltaikou?
Ano, část elektřiny z vašeho fotovoltaického systému lze využít i k provozu elektrického ohřívače vody nebo na provoz tepelného čerpadla.
Obvykle jen asi 10-15% z celkových požadavků na vytápění může být vyrobeno solární energií, ale každá kilowatthodina pokrytá solární energií se vyplatí. Výhodou také je, že solární energie je 100% obnovitelná energie a je šetrná k životnímu prostředí. Tepelné čerpadlo dokáže z 1 kilowatthodiny elektřiny vyrobit až 4,5 kilowatthodiny tepla. Při aktuální ceně za kilowatthodinu solární energie stojí jedna kilowatthodina vytápění tepelným čerpadlem provozovaným s fotovoltaikou pouze 1/4.
MUSÍM Z PANELŮ V ZIMĚ ODKLÍZET SNÍH?
Ne. Vzhledem k tomu, že výnos fotovoltaiky je v zimě tak jako tak nižší, není obvykle nutné střechu odklízet od sněhu. Navíc s prvním vysvitnutím slunce se samotný panel, který je většinou černý, zahřeje a sníh se postupně rozpustí nebo po panelu sjede. V okamžiku, kdy začne fotovoltaický panel vyrábět elektřinu, jeho povrchová teplota se zvýší o několik stupňů a tání sněhu se tak ještě více urychlí. Pokud chcete bezpodmínečně vyčistit střechu, měli byste si raději najmout specializovanou firmu, která používá speciální čisticí nástroje. Vaše fotovoltaické moduly se tak nepoškodí a vy se nevystavíte žádnému nebezpečí při výstupu na střechu pokrytou ledem a sněhem.
Bezpečnost na prvním místě – pro pár kWh se nevyplatí riskovat vlastní zdraví.